Šeduvą papuošė karūnuotas akmuo

akmuoAušra LAURINKIENĖ

<…šiemet ypatingu Žolinės akcentu tapo išskirtinio akmens atidengimas. Nuo šiol niekas nepamirš, kad 2016 metais Šeduvą gaubė kultūros dvasia – tai primins akmuo su išraižytomis raidėmis ir įspūdinga karūna.

Akmuo – kultūrai ir akmenkaliams

Šeduvos parke sekmadienį audringais plojimais į orą palydėti kylantys geltoni balionai. Čia susibūrusiems pristatytas išskirtinis akmuo su didinga karūna.

Šeduvos kultūros ir amatų centro atstovė bei šio Radviliškio rajono kampelio šviesuolė Izolina Stanulienė juokiasi, kad akmenį susapnavo taip, kaip susapnuoja savo humoro programas: „Pabundu ir užsirašau, ką prisimenu. Apie akmenį užsiminiau brolio sūnui Renaldui – tai mūsų giminėje jau ketvirtoji Šeduvos akmenkalių karta. Jam patiko idėja. Tada aš nupaišiau gotikines raides ir karūną su iškaltais 1378 metais. Būtent tada Šeduva pirmą kartą paminėta Krokuvos kronikoje. Šeduva – juk karališkas miestas. Ant karūnos taip pat yra mūsų herbo simboliai – karališkos lelijos. Aptarėme, kad nesunku būtų sukurti tokį akmenį. Tai – atminimas akmenkaliams ir kalviams. Čia jau mūsų prosenelis Bliumas toks buvo – jo nukalti kryžiai stovi ant Šeduvos bažnyčios. Pakalbėjome su Renaldu ir Šeduvos seniūnu Justinu Praniu, važinėjome po apylinkes ieškodami tokio akmens iš sapno“.

Būtent tokį akmenį jie atrado ne apylinkėse, o I. Stanulienės sūnėno Renaldo Skromano dirbtuvių kieme. Jis akmenį nė nedvejojęs padovanojo. Kadangi rajono architektas neleido šio akmens statyti miesto centre, prie kultūros centro, nes tai esą labai ypatinga urbanistinė zona, jis atsidūrė parke. „Vietą išrinko seniūnas, o už raides ir karūną sumokėjo seniūnija. Pigesnio atminimo Šeduvai – mažajai kultūros sostinei – niekada nebus“, – įsitikinusi I. Stanulienė.

Akmens atidengimo iškilmėse dalyvavęs ir padėką atsiėmęs R. Skromanas „Radviliškio naujienoms“ sako, kad akmuo kieme prastovėjo daugelį metų: „Iš pradžių norėjome akmens ieškoti aplink Šeduvą, tačiau pritrūko laiko ir tuomet prisiminėme kieme stovintį akmenį. Kalvystės darbus atliko „Trys kalviai“ iš Karčemų, o raidės užsakytos Šiauliuose. Neslėpsiu: ant giminės akmens matyti užrašą, skirtą Šeduvai, – didelis malonumas. Tai bus puikus atminimas“.>  Visą straipsnį skaitykite http://www.radviliskionaujienos.lt/seduva-papuose-karunuotas-akmuo-2060