Šeduvos perkusijos festivalis baigėsi, tačiau žada sugrįžti kitąmet

IMG_7683 IMG_7827 IMG_8180 IMG_8283 IMG_8359Tris dienas Šeduva gyveno ritmu – pirmasis Šeduvos tarptautinis perkusijos festivalis „Ritmo viražai“ (meno vadovas Arkadijus Gotesmanas) ir atlikėjams, ir žiūrovams padovanojo neužmirštamą akimirkų: surengti keturi koncertai ir kūrybinės dirbtuvės, visus šildė festivalyje tvyrojusi atmosfera, o jeigu dar pridursime, kad Šeduvos kultūros ir amatų centras festivaliui „pasipuošė“ nauja garso aparatūra ir naujai įrengtu scenos apšvietimu, beliks apgailestauti tiems, kurie praleido tokią puikią progą paklausyti profesionalių muzikantų ir pasimėgauti jų improvizacijomis scenoje.
Šeduvos scenoje kartu su žinomais Lietuvos atlikėjais festivalyje koncertavo ir garsūs pasaulio muzikantai Tim Daisy iš JAV ir Peter Bruun iš Danijos.
Renginiui puikų toną davė jau pirmasis festivalio koncertas, kuriame kartu su „Hand voices“ grupe koncertavo buvęs šeduvis, mušamųjų virtuozas Martynas Lukoševičius. Daugeliui šeduviškių gerai pažįstamas Martynas su draugais pademonstravo mušamųjų ir perkusijos instrumentų galimybes, šmaikštavo scenoje, kartu su sale atliko ekspromtu „sukurtą“ festivalio himną, kuriame pagrindiniai žodžiai „Mano Šeduva!“.
Antrą festivalio dieną surengtos kūrybinės dirbtuvės su Arkadijumi Gotesmanu, Peter Bruun ir Tim Daisy. Čia buvo puiki proga visiems išbandyti instrumentus, pasiklausyti profesionalių patarimų, nors trumpam pasijausti muzikantu. Kūrybinių dirbtuvių dalyvius maloniai nustebino pirmoje eilėje sėdėjęs jaunuolis, kuris mokosi penktoje klasėje. Pasiklausęs muzikantų grojimo, jis angliškai paklausė: „Kaip jūs tai darote? Kaip jums tai išeina?“ Anot A. Gotesmano, dėl tokių klausimų ir verta susitikti su jaunais žmonėmis, mokyti juos, uždegti noru muzikuoti.
Festivalio meno vadovas Arkadijus Gotesmanas – vienas kūrybingiausių Lietuvos perkusininkų, garsus laisvosios improvizacinės muzikos atlikėjas, pačių įvairiausių sumanymų iniciatorius. Jo kolega Tim Daisy – Čikagoje įsikūręs muzikantas, perkusininkas ir kompozitorius, dirbantis su improvizacine ir kompozicine muzika, turi didžiulę įvairių projektų patirtį. Peter Bruun mušamaisiais groja nuo trejų metukų ir iki šiol nesiliauna ieškoti savito braižo bendradarbiaudamas kaip muzikantas ir kompozitorius ir su džiazo, ir su akademinės muzikos atstovais.
Antrosios festivalio dienos koncerte skambėjo Mykolo Eivos (mušamieji) ir Arno Mikalkėno (klavišiniai) koncertas, trečią dieną scenoje pasirodė Igno Kasikausko (mušamieji) ir Danieliaus Pancerevo (saksofonas) duetas. Jauni ir talentingi atlikėjai nėrė į improvizaciją, atskleidė mušamųjų ir perkusijos instrumentų skambesio spalvas, mėgavosi atliekama muzika, tą jausmą sugebėdami perduoti ir žiūrovams.
Festivalį vainikavo finalinis koncertas ,,Perkusinės atvirutės“. Peter Bruun, Tim Daisy ir Arkadijus Gotesmanas perkusiniais instrumentais, o festivalio vedėjas Julius Gricevičius skaitomu tekstu kūrė atvirukus, skirtus žinomiems žmonėms. Scenoje susijungė muzika, balso garsas ir vaizdas ekrane, atlikėjai demonstravo tokius virtuoziškus sugebėjimus ir atskleidė tokias instrumentų subtilybes bei galimybes, kad žiūrovams beliko kartu su atlikėjais persikelti į tą kuriamą atviručių pasaulį ir susimąstyti apie gyvenimo trapumą, apie džiaugsmą, kurį tas gyvenimas kiekvienam dovanoja.
Festivalio organizatoriai, atsidėkodami atlikėjams, kiekvienam jų įteikė gražius vardinius atminimo suvenyrus – po mušamųjų lėkštę su lazdele.
„Esu laimingas, kad festivalis kuriasi būtent Šeduvoje – čia puiki atmosfera, puiki publika. Tikiuosi, kad festivalio idėja neužges, susitiksime kasmet. Juk nesvarbu, vieta, svarbu, kad ji taptų ta vieta, į ją traukia žmonės ne tik iš visos Lietuvos. Mano svajonė, kad Šeduva taptų tikromis perkusijos muzikantų kūrybinėmis dirbtuvėmis, laboratorija, kad čia mes susitiktume, kartu kurtume muziką, mokytumėmės, ugdytume jaunus atlikėjus ir koncertais džiugintume publiką“, – sakė po festivalio A. Gotesmanas.
Jam pritarė ir festivalio idėjos autorė, Šeduvos kultūros ir amatų centro vadovė Natalija Borgerdt. Ji įsitikinusi, kad festivalis pirmąjį egzaminą išlaikė, kad Šeduva, turinti gilias kultūros tradicijas, jas tik dar labiau puoselės ir plėtos. „Sumanydama šį festivalį, labai norėjau, kad į Šeduvą atkeliautų kitokia muzika, negu esame įpratę, kad būtų įdomu ir profesionalu. Kuomet pamačiau Arkadijaus pasirodymą, supratau, kad tai galėtų būti perkusija. Džiugu, kad toks žinomas atlikėjas, toks, puikus organizatorius ir žmogus mielai pritarė festivalio idėjai. Todėl,manau, pavyko mums visiems su kaupu“, – sako N. Borgerdt.
Festivalyje skambėjo klasikinė ir improvizacinė perkusijos muzika, atsiskleidė perkusijos ir fortepijono bei saksofono partnerystė. Anot A. Gotesmano, jį Šeduvoje daug kas maloniai nustebino, o ypač žiūrovai pirmoje eilėje – perkusine muzika mėgavosi Šeduvos senelių namų gyventojai. „Jie iš tiesų ta muzika mėgavosi, o mums buvo nuostabu jiems ją groti. Į koncertą jie ateidavo beveik prieš valandą, nė vienas nepaliko salės, kol neatsisveikindavome pasibaigus pasirodymui. Kuomet kartą po koncerto važiavau iš Šeduvos kultūros ir amatų kiemo, praleidau du žmones vežimėliuose. Jie man pamojavo. Žinoma, atsakiau tuo pačiu. Mes juk jau pažįstami“, – šypsosi A. Gotesmanas. Jis įsitikinęs, kad perkusininkų Lietuvoje daugėja, ši muzika populiarėja, todėl tarptautinio Šeduvos perkusijos festivalis „Ritmo viražai“ turi puikią ateitį.

Organizatorių inf.

Sigito Mikučio nuotraukose – tarptautinio Šeduvos perkusijos festivalio „Ritmo viražai“ akimirkos

Kontaktinis asmuo
Natalija Borgerdt
Šeduvos kultūros ir amatų centro vadovė
8 686 94 222
8 685 35 900

Plačiau apie perkusijos festivalį skaitykite čia >> „Pasaulio perkusijos žvaigždės Šeduvoje“